Úvod Vitajte O nás História Charakteristika Štandardy Janis Výber šteniatka CHS Galéria Zaujímavosti Kontakt
Myšlienka tejto strany:
Úprimný a nefalšovaný je vzťah SBT k človekovi

Prečo práve Janis ?

Nebýva celkom zvykom, aby ešte nezaregistrovaná, len naplánovaná chovná stanica mala svoju webstránku. Chcem však svojim priateľom, známym, ale vlastne nielen im, ale aj ostatným záujemcom priblížiť
spolunažívanie so svojou štvornohou priateľkou Janis.
Začalo sa to už dávnejšie, ešte pred jej narodením, keď sa vo mne prebrala myšlienka z driemot - mať opäť psíka. Doteraz som mal dosť psíkov na to, aby som vedel, že naozaj len on dokáže pochopiť človeka a zžit sa s ním natoľko, aby mu dokázal byť skutočným priateľom. Pojem "skutočný priateľ " dokáže pes vnímať oveľa ináč ako človek. Vie byť naozaj skutočným priateľom, ktorý nikdy nesklame. Tie psíky, ktoré som mal predtým, boli rôzne - jeden veľký, druhý malý- jeden silný, druhý slabý - srdečný či menej srdečný, v každom prípade mi boli vernými kamarátmi.
To, že som sa teraz rozhodol pre stafordšírskeho bulteriéra, má silnú inšpiráciu práve z tých predchádzajúcich udalostí. Raz som mal psa obranára - volal sa "Čoky" a bol z kategórie nemecký ovčiak. Potom som chcel psíka k deťom na hranie - tak bola malá fenka škótskeho teriéra "Čika". Neskôr som potreboval psa na stráženie, zadovážil som si "Kiku", nemeckého špica. Mal som aj krátky, predsa však vynikajúci vzťah s westhighlandským teriérom "Corrym". A mal som aj psa ostrého - vtedy to bol americký pitbulteriér "Leon".
Teraz, keď už patrím medzi seniorov, mi najviac vyhovuje stafordšírsky bulteriér. Ponúka mi presne to, čo by som síce nemusel robiť, ale v skutočnosti to vlastne chcem. Pravidelný rytmus dňa, aktívne prechádzky aj pasívne leňošenie, spoločné šantenie, ale aj prísnejšie cvičenie. A ešte mi ponúka skoro až neuveriteľný, jeho fantastický, nefalšovaný prístup v podstate ku všetkým ľuďom.
Ešte v krátkosti odpoviem na otázku " Prečo práve Janis ".
Samozrejme celkom na začiatku, ako som spomenul, bola myšlienka sprevádzaná rôznymi štúdiami typu : ako, prečo, načo, začo. Ďalej prišli na rad otázky kvality a samozrejme dostupnosti. Aj keď som výber plemena, či pohlavia nebral na ľahkú váhu, nakoniec to dostalo veľmi rýchly spád. Pôvodne som chcel psíka menom Prinz, ktorého som už v podstate mal aj zarezervovaného v CHS - Pole zlatého súkna u pana Nagya, predsa len hrou osudu som si nakoniec kúpil fenku Janis z CHS - Crazy Magic od pána Ing.Čiadu. Týmto dvom pánom sa chcem poďakovať, že boli ku mne každý svojím spôsobom celkom korektný a tolerovali moje rozhodnutia a aj moje vtedajšie medzery v znalostiach o tomto, dovolím si tvrdiť nie celkom bežnom plemene. Vôbec nepochybujem o kvalitách Prinza a verím, že svojmu majiteľovi bude prinášať len radosť a spokojnosť. Chcem tiež veriť, že aj naša Janis bude kráčať v šlapajách svojich predkov. Veď nakoniec, nehovoriac o jej rodičoch-championoch, aj všetci štyria starí rodičia sú "Championi".
Také zvučné mená ako ML CH PL"Leonardo Da Vinci", J CH CZ "WOLF LADY", či CH Madagaskaru "MARKSMAN",
ale aj I CH "DON GIO" skrášľujú jej rodokmeň.
A toto našu Janis z časti aj zaväzuje.
Ale nielen ju, samozrejme že aj mňa.